A padlófűtésről

A csodálatos komfortot biztosító elektromos padlófűtés nem az ördögtől való, és a beruházása akár a legolcsóbb is lehet!
A legfontosabb gondolat: csupán csak azért nincs hasznosságának megfelelően elterjedve a hatékony elektromos padlófűtés, mert az épületgépész legtöbbször nem is tanul róla az iskolában, a vizes fűtésszerelő jellemzően nem ért az elektromos kivitelezéséhez, amikor meg már a villanyszerelő jön a házba, a fűtés készen van.
Az elektromos padlófűtés legfontosabb jellemzői:
Gazdaságos és korszerű
A padlófűtés kellemes klímaérzetet ad
Nem szennyezi a környezetet
Nem káros az egészségre, az árnyékolás miatt nincs elektroszmog
Az éjszakai áram felhasználásának köszönhetően alacsony az üzemelési költsége
Kedvező hőmérséklet-elosztást nyújt
Láthatatlan, az összhangot nem zavarják radiátorok, mert nincsenek
Karbantartást nem igényel.Előbb egy kis fűtés- és komfortelmélet érthetően, röviden
A fűtés, tulajdonképpen a hőenergia hőmérséklet-különbség következtében történő térbeli terjedése, ami igen összetett folyamatok eredménye.
Minden meleg felületről indulnak ki hősugarak a hidegebb felületek felé. Főleg sugárzóan fűtenek az infrapanelek, infrasugárzók, de a felületfűtések – padló, fal, mennyezet – is.
Elterjedt fűtési mód a felületfűtés / elektromos padlófűtés. A hőforrás magát a határoló felületet (padló) fűti. Kimondottan kellemesnek érzed a nagy felületről érkező (tested hőmérsékletéhez hasonló hőmérsékletű) hősugárzást, valamint a konvekciós hőáramlás keveredését. A nagy, langyos határoló felületek miatt a tested hővesztesége kisebb lesz.Mitől olyan komfortos a padlófűtés?
A szervezetünk hőleadása alapvetően testünk és a környezetünk kölcsönhatásán múlik. Akkor érezzük magunkat komfortosan, ha a környezetünk levegője és a körülöttünk levő tárgyak, falak, padló hőmérséklete hasonló, és nincs nagy légmozgás sem.
Az emberi test hőforgalma/hőleadása az alábbiakra bontható:
hőátadással és hővezetéssel: 30-35%
hősugárzással: 40-45%
párolgásos hőleadással: 20-25%
Az ember tehát a legjellemzőbben hősugárzással ad le, vagy vesz fel hőenergiát.
Ez a tény a sugárzó fűtések – infrafűtés / elektromos padlófűtés – malmára hajtja a vizet, mert ennek hatására érzed magad komfortosan.
Igazából az a jó, gazdaságos fűtési rendszer, melynél nem, vagy csak csekély mértékben tapasztalhatók a hőérzetünket rontó jelenségek. Ilyen az, amikor a helyiségben a levegő hőmérséklete függőleges irányban jelentősen eltér, a padló környezetében inkább hűvös, a mennyezet közelében viszont meleg van. Lábunk tehát hűvöset, fejünk viszont meleget észlel. Ez a kedvezőtlen léghőmérséklet rétegződés főleg a radiátoros/konvektoros fűtési módnál alakul ki, hiszen ott a fűtés döntő hányada konvekciós alapon történik. (Keresztül áramlik a levegő a radiátoron, és elszáll fölfelé.)
Ezen fűtési mód „energiahatékonyságán” drasztikusan ront, ha a belmagasság 3 méternél nagyobb. Van ennek egy pénzben is kifejezhető mellékhatása. Kénytelenek vagyunk magasabb hőmérsékletet tartani, hogy a lábunk ne fázzon. Az épületgépészeti elmélet szerint 3 m belmagasság felett fő fűtésnek ne radiátort/konvektort tervezzünk, hanem padló- vagy oldalfali sugárzó fűtést.
A hőtárolós elektromos padlófűtés előnye, hogy a komfortos érzetet már lényegesen alacsonyabb léghőmérséklet, 21 ⁰C is biztosítja. Az alacsonyabb léghőmérséklet következtében számottevően kisebb a hőveszteség a szoba határoló felületein, ettől lesz gazdaságos az elektromos fűtés, hiszen akár 8-15%-os energiamegtakarítás is elérhető. A 21⁰C-os léghőmérséklet eléréséhez (jól szigetelt háznál) elégséges a levegőnél 1,5-2 ⁰C-kal melegebb padlóhőmérséklet, ami még egészséges is. Fontos tudnod, hogy 1 ⁰C-kal alacsonyabb léghőmérséklettel – a határoló falakon csökkenő hőveszteség miatt – 3-4% fűtési költség is megtakarítható.
Miért választottuk ezt a gazdaságos és hatékony fűtési módot?
Mint sokan mások – aki építkezésre adja a fejét – kerestük azokat a megoldásokat, ami a beruházási, valamint a hosszú távú üzemelési költségeket ésszerű mértékben csökkentheti. Ma már az energiahatékony építkezés mindennapos, oly kis teljesítménnyel kell csak fűteni a házakat, hogy a fűtésre fordított energia ára nem bír döntő befolyással. Tehát első lépés a ház hőveszteségének megállapítása, a fűtési igény helyiségenkénti méretezése.
Az első elektromos hőtárolós padlófűtést – kizárólagos fűtésként – szüleim lakóházába építettük be 1983-ban. Azóta is kifogástalanul, gondozásmentesen üzemel. Saját kertes házam 20 éve, irodánk 15 éve üzemel hasonló megoldással. Ennyi éve nincs karbantartási, vagy szervizköltségünk a fűtésekre!
Függőlegesen is teszünk hőszigetelést az oldalfalak mellé, a beton és az alatta lévő hőszigetelés teljes vastagságában. Az irodánk fűtés kialakításánál készült képen lévő fehér, fal melletti műanyag lapokat a betonozás után kiszedtük, ezzel biztosítva a szükséges dilatációs hézagot. A betonréteget – a megfelelő tárolókapacitás biztosítására – 8-10 cm vastagra készítjük. Az SJXFJ típusú fűtőkábelt a betonréteg közepére – egymással párhuzamosan több kábelt is – kígyóvonalban fektetjük le.
Csak a beton teljes megkötése, de minimum 4 hét után szabad bekapcsolni a fűtést. A betonra jellemzően járólap, a hálószobákba padlófűtéshez alkalmas laminált padló, esetleg padlószőnyeg kerülhet. A sűrű kábelezés – a kábeltávolság 10-15 cm közötti – egyenletesen elosztja a meleget a padló felületén és a padlóérzékelős termosztátok segítségével a szabályozás helységenként tökéletesen megoldott.
A hőtárolós fűtés a 8-10 cm beton közepén, alacsony felületi hőmérsékletű – 32-38 ⁰C – fűtőkábelek szakaszos működése útján valósul meg. Saját lakásomban átlagosan 24-25 ⁰C-os padlóhőmérséklet biztosítja egész napra a kellemes 22-23 ⁰C-os szobahőmérsékletet. Fontos, hogy a beton vastagsága biztosította hőkapacitás, valamint a szakaszos felfűtés miatt, a fűtött felület hőmérséklete napközben alig változik. Ugyanis a fűtőkábelt 5-8 cm beton fedi, emiatt a „fűtőkábel melege” órák alatt jut a felszínre, hogy ott pótolja a szoba hőveszteségét, és mire a beton felső pár cm-e lehűlne, alulról jön – a szakaszos megtáplálás miatti – újabb adag meleg.
Az elektromos hőtárolós padlófűtést vezérelt – leánykori nevén éjszakai – árammal üzemelteted, aminek az ára – 2020-ban – kb. 40%-al kevesebb, mint a normál díjszabású áramé. Vezérelt áramot bárki külön költség nélkül igényelhet, hiszen most is ezt használjuk pl. az elektromos bojlereknél. Éppen az alacsonyabb áru elektromos áram használata miatt lesz a hőtárolós elektromos fűtés működési költségben hasonló mértékű, mint a gázos fűtés.
Az alulról, a nap 24 órájában egyenletesen érkező meleg – a radiátoros fűtéshez képest – magasabb komfortérzetet, egyenletesebb hőeloszlást eredményez, 1-2 ⁰C fokkal alacsonyabb szobahőmérséklet mellett is.
Ez azt jelenti, hogy az energia felhasználásod (mint bármely más padlófűtésnél is) csökkenni fog kb. 8-10%-kal. Az elektromos padlófűtést bármilyen környezetben használhatod, legyen az iroda, lakás, műhely vagy sport célú épület. A helyiség összképét sem rontják az oda nem illő radiátorok, vízcsövek. A fűtőkábelek mozgó alkatrészt nem tartalmaznak. Élettartamuk – a minimálisra méretezett terhelés, az alacsony kábel hőmérséklet miatt – gyakorlatilag megegyezik a falba épített rézvezetékével.
A direkt- és a hőtárolós padlófűtés között egyrészt a beton vastagsága, másrészt a használt áram típusa a különbség. A nem hőtárolós padlófűtésnél kisebb a fűtött beton vastagsága, emiatt nem feltétlenül elegendő csak az éjszakai megtáplálás. De ha van napelemed, akkor nyugodtan választhatod ezt a módozatot.
Czinege és fiai
elektromos fűtés specialista