Újra van 2023-ban is lakástakarék

Ha lakáscélra szeretnél félretenni, akkor a havi szintű - kisebb vagy nagyobb összegú - megtakarításaidat elhelyezheted lakástakarék számlán is. Az állami támogatás megszűnése után a lakástakarék ad bizonyos mértékű bónusz jóváírást a befizetések után, amely akár a 30 százalékot is elérheti az egyes termékeknél, a teljes befizetett összegre nézve.

Jelenleg a Fundamentánál és az OTP Lakástakaréknál tudsz lakástakarékpénztári szerződést kötni. Attól függően, hogy milyen lakáscélra kívánsz takarékoskodni, mekkora összegben és milyen megtakarítási időre, különböző megoldásokból választhatsz náluk. Havi befizetéseid akár jóval magasabbak is lehetnek, mint a korábbi állami támogatást kimaxoló 20 ezer forint. A megtakarítás kamatadómentes, és vonatkozik rá az OBA garancia. A megtakarítás mellé továbbra is alacsony és fix kamatozású lakáskölcsönt lehet igénybe venni.

Megtudhatod, ma köthető-e lakás-takarékpénztári szerződés, és azt is, hogy milyen lehetőségeid vannak, ha már korábban kötött lakástakarék-szerződésed van.

Ha szeretnél lakástakarék szerződést kötni, először érdemes végigondolnod, hogy milyen lakáscélod lesz a közel- vagy a távolabbi jövőben, illetve azt is, hogy várhatóan mikor lesz szükséged a megtakarított összegre. Ha még képlékenyek a terveid, az áthidaló kölcsön megoldásokat is érdemes keresni. Ugyanakkor több lakástakarék számlában is lehet gondolkodni, mert már nem feltétel, hogy egy időben csak egy lakástakarékkal rendelkezz. Amíg járt az állami támogatás, leellenőrizték az adószámod alapján, hogy egyszerre csak egy szerződés legyen a neveden, mert egyszerre csak egyre igényelhetted a támogatást. Ugyanakkor a családtagok szerződése összevonható. Ez utóbbi egyébként ma is így van, ugyanazon ingatlanra és lakáscélra több szerződést is fel lehet használni.

Mire használhatod fel a lakástakarékot?

A lakástakarék csak a következő lakáscélokra használható fel:

  • lakás, ház vásárlása, építése, cseréje
  • telek vásárlása
  • tanyai lakóingatlan építése, vásárlása
  • lakáson belüli és a lakóingatlanon kívüli felújítások, korszerűsítések
  • a kedvezményezett tulajdonában, haszonélvezeti, használati, bérleti jog, vagy pénzügyi lízingbevétel alapján használatában álló lakás, családi ház vagy tanyai lakóingatlan bővítése, felújítása, korszerűsítése, helyreállítása, az ezekhez kapcsolódó közművek kialakítása, felújítása, fejlesztése
  • lakás, családi ház, tanya pénzügyi lízingszerződés megkötéséhez szükséges önerő finanszírozása
  • lakáscélú hitel, pénzügyi lízing, ezekhez kapcsolódó gyűjtőszámlahitel teljes vagy részleges kiváltása, végtörlesztés keretében nyújtott kölcsön teljes vagy részleges kiváltása, illetve a fentieknek megfelelő kölcsön, gyűjtőszámlahitel kiváltására felhasznált kölcsön teljes vagy részleges kiváltása

Fontos, hogy lakáshitel esetén a lakástakarékban összegyűjtött megtakarításod önerőnek számít. De akár ugyanazon hitelügyletben a CSOK támogatás és a Babaváró is önerőnek számíthat (a Babaváró hitel csak bizonyos feltételekkel), ami azért kedvező, mert így vagy kevesebb hitelt kell felvenned, vagy drágább lakások közül válogathatsz.

Hogyan tudsz elindítani egy lakástakarék megtakarítást?

A lakástakarékpénztári számla megnyitásakor ki kell választanod a lakástakarékpénztár kínálatából azt a módozatot, amely a céljaidnak a legjobban megfelel. A módozatok különböző összegű havi betétbefizetések vállalásával, meghatározott időre előre kiszámított szerződéses összeget is mutatják, illetve ezek összetételét, kamatát, EBKM és THM mutatóit. Így a lakástakarék számla nyitásakor pontosan tudni fogod, hogy

  • mekkora összegű számlanyitási díjat kell fizetned, lehet-e részletekben fizetned azt
  • milyen megtakarítási időre vállalod a havi befizetéseket
  • mekkora összeget fizetsz be havonta
  • milyen betéti kamatot kapsz a befizetéseidre, EBKM-mel
  • mekkora bónusz jóváírást nyújt a lakástakarék
  • milyen szerződéses összegre számíthatsz a megtakarítás végén
  • a szerződésés összegből mennyi a megtakarítás és mennyi lakáskölcsön
  • milyen kamattal és THM-mel veheted fel a kölcsönt
  • milyen futamidőre
  • mekkora havi törlesztőrészletekre számíthatsz

Szerződéses összeg= megtakarítás+betéti kamat+bónusz/prémium jóváírás+lakáskölcsön

Mikor és hogyan juthatsz hozzá a megtakarításhoz?

Megtakarítási időszak: Ha a számlanyitási díjat és az első havi betétet is befizetted, onnantól kezdődik a vállalt megtakarítási idő. A szerződészerű teljesítéshez ezalatt minden hónapban be kell fizetned (célszerű átutalással, csoportos beszedéssel) a havi megtakarítást a számlavezetési díjjal együtt.

Kiutalási időszak: Ha a megtakarítási időszak lejárt, a lakástakarékpénztár egy kiutaló levelet küld neked, és kéri, hogy jelezd, milyen lakáscélra szeretnéd felhasználni a lakástakarékodat. Ekkor kell eldöntened azt is, hogy igényled-e a szeződéses összegben foglalt lakáshitelt, vagy csak a megtakarításodhoz szeretnél hozzájutni. Ha ezekről nyilatkoztál, akkor - lakáscéltúl függően - igazolásokat kell benyújtanod (pl. célingatlan tulajdoni lapja), majd a 2 hónapos kiutalási időszak után megtörténik a kifizetés. A lakástakarék felhasználásának igazolása ma már sokkal egyszerűbb, mint az állami támogatás időszakában volt. Amit akkor - adott esetben - számlákkal, dokumentumok benyújtásával kellett, azt ma már akár egy egyszerű ügyfélnyilatkozattal is elég igazolni.