Klímákról

Hogyan működik a légkondicionáló

Mielőtt elkezdenénk elemezni a légkondicionáló helyes használatával kapcsolatos tippeket , nem lenne rossz ötlet leegyszerűsített módon tisztázni, hogyan is működnek ezek az eszközök. Természetesen nem csak néhány különleges rajongóról van szó , ahogy sokan tévesen gondolják. Általánosságban elmondható, hogy a klímaberendezések egyfajta hőcserélők, amelyek egyik helyről a másikra szállítják, és ezáltal csökkentik az első hely hőmérsékletét. A teljes hűtési folyamatról a hűtőközeg gondoskodik , amely a klímaberendezésen keresztül kering, és általában folyékony halmazállapotú, hogy a helyiségben lévő hőt felszívja, gázsá alakul, elnyeli a hőt, ami aztán " eltávolítjuk”, majd visszaváltozhat folyadékká. A hűtőfolyadék állapotváltozásának pontos folyamata egy laikus számára olvashatatlan, ezért nincs is értelme jobban odafigyelni rá. Mivel azonban időről időre szükség van hűtőközeg hozzáadására a klímaberendezéshez , mivel a folyadék gázzá és visszaalakításának folyamata nem teljes, és vannak bizonyos veszteségek, fontos tudni, hogy ez valójában miért van így.

Mivel modern időket élünk, a klímagyártók igyekeznek termékeiket a lehető legnagyobb mértékben " pótolni " kiegészítő funkciókkal, ami például a fűtés lehetőségét vagy  a helyiség párátlanítását jelenti. A funkcionalitás mindkét esetben már nem a hűtőfolyadék és az aggregátum állapot megváltoztatásának fizikai folyamata körül forog, hanem " csak " a klasszikus utánfűtési technológiáktól függ, pl. párátlanítás. További " extra " funkciók közé tartozik például a mobilalkalmazás-támogatás , amely lehetővé teszi  a légkondicionáló távolról történő vezérlését , vagy sokféle üzemmód, működési ütemezés stb. beállítását, ill. ezek segítségével ellenőrizhető a hűtőfolyadék állapota és így tovább.

istock-1157958021.jpg

A klímaberendezések típusai

Ha úgy dönt, hogy légkondicionálási szolgáltatásokat vesz igénybe beltéri tereinek hűtésére, akkor alapvetően csak két típus közül választhat – pontosabban mobil és klasszikus fix, vagy ha jobban tetszik falra szerelhető , amelyek mindegyikének megvannak a maga előnyei és hátrányai . Vásárláskor ezért gondosan mérlegelnie kell ezeket az előnyöket és hátrányokat, és ennek megfelelően válassza ki az ideális modellt. Biztos nem az a helyzet, hogy pl egy drágább klíma mindig jobb és így tovább.

Mobil klíma

Ahogy a neve is sugallja, a mobilklímák olyan eszközök, amelyek szabadon mozgathatók a helyiségben , így nélkülözhetetlen partnerek lehetnek például kisebb lakásokban vagy irodákban, ahol  korlátozott a hely . Ezért "csak"  egy készülék ad mindent , és nem kettő, mint a falra szerelhető klímáknál (nevezetesen van egy beltéri és egy kültéri egységük). A mobilklímák nagy előnye a különféle mozgási lehetőség mellett az ára is, amely lényegesen alacsonyabb a fali klímaberendezésekhez képest. A mai időkben, amikor az áram ára felfelé repül, a működésükhöz szükséges viszonylag alacsony áramfogyasztás minden bizonnyal örömet okoz. Ami a mínuszokat illeti, a fő az, hogy a kipufogócsövet ki kell engedni a hűtött térből, például ablakon, erkélyajtón vagy más szellőzőnyíláson keresztül. Emiatt hosszú csövet kell csatlakoztatni a légkondicionálóhoz , vagy ablakok közelében kell felszerelni , stb. Ugyanakkor a kipufogócső nem  egy esztétikai csoda , amire számítani lehetne. További hátránya  a hűtési kapacitás . Bár a mobil klímák jelenleg nagyon tisztességes teljesítményt nyújtanak, nem rendelkeznek a falra szerelhető klímák teljesítményével, amelyek akár nagy házakat vagy lakásokat is pillanatok alatt lehűthetnek.

istock-1311977472.jpg

Falra szerelhető klíma 

Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy ami a mobilklímáknál negatív, az a falra szerelhetőeknél pozitív és fordítva. A falra szerelhető klímák előnye éppen a nagy hűtőteljesítményük , aminek köszönhetően akár nagy helyiségeket is gyorsan lehűthetnek . Ezen túlmenően nincs szükség kipufogócsőre a levegő elszívására az ablakon és hasonlókon keresztül, és mivel a szoba mennyezetére vannak felfüggesztve,  szinte nem foglalnak helyet . Másrészt nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy a falra szerelhető klímákat beszerelés után nem lehet mozgatni , mivel rögzítettek, ezért mind az elektromos vezetékezést , mind a kültéri egység csatlakozását szigetelt csővel kell előkészíteni , mert egyszerűen nem lehet nélküle. Ebből kifolyólag nem lehetséges építési beavatkozások nélkül a falakba fúrás stb. Éppen ezért ideális, ha házépítéskor azonnal falra szerelhető klímára gondolunk , ill jelentős lakásfelújítások . Ellenkezőleg, ha az ember nem szándékozik huzamosabb ideig tartózkodni egy adott helyen, vagy nem akar rá túl sokat befektetni, akkor számára nincs értelme falra szerelhető klíma vásárlásának, hiszen - mint fentebb említettük - az ára sem alacsony . A hosszú távú használat szempontjából lényegesen kényelmesebbek a mobilklímákhoz képest, azért is, mert nem kell " télelni " az ablakok kipufogócsövek eltávolításával és hasonlókkal.

istock-519619698.jpg

Alapvető tippek, hogyan hozhatja ki a legtöbbet légkondicionálójából

A klímaberendezés használata önmagában nem bonyolult , másrészt jó, ha betart (vagy legalább megpróbál betartani) néhány olyan alapelvet, amelyek biztosítják, hogy a helyiség mesterséges hűtésének ne legyen negatív következménye az egészségre. . Az alábbiakban néhány alapvető tippet talál, hogyan kell ezt megtenni.

Válassza ki a megfelelő hőmérsékletet

A légkondicionáló helyes használatának alfája és ómegája a megfelelő hőmérséklet beállítása  . Bár úgy tűnhet, hogy az igazán párás napokon, amikor a hőmérséklet az árnyékban eléri a 30°C-ot, jó lenne legalább tíz fokkal alacsonyabb hőmérsékletet elérni otthon vagy az irodában, ez semmiképpen sem ideális. Az általánosan ajánlott hőmérsékletkülönbség az aktuális külső hőmérséklet és a szobahőmérséklet között nagyon egyszerű okból nem lehet nagyobb 5 °C-nál . Nagyobb hőmérsékletkülönbség esetén valóban nagy hőmérsékleti sokknak lennénk kitéve , ami negatívan hatna a szervezetre azokkal a jelenségekkel, amelyekről alább szó lesz. Ezért határozottan nincs értelme a belső tér túlzott hűtésével játszani.

Nem csak a hőmérsékletet oldja meg, hanem a páratartalmat is

A helyiség hőmérséklete mellett a levegő páratartalma is nagyon fontos szerepet játszik , ami például  kellemes légzést biztosít, vagy éppen ellenkezőleg, megszünteti az esetleges fejfájást, orrvérzést és hasonlókat. A probléma az, hogy a klíma kiszárítja a levegőt, ezért szükség lehet mesterséges párásításra, hogy folyamatosan ideális levegőt tudjunk lélegezni. Ne feledje, hogy az ideális páratartalom télen és nyáron eltérő . Míg a páratartalomnak télen 45 és 60% között kell lennie, nyáron 40 és 55% között kell lennie . Különböző diffúzorok  és hasonlók használhatók a levegő párásítására .

istock-1253426325.jpg

Legyen tekintettel a környezetére

Ne feledje, hogy  mindenki másképp érzékeli a hőt , és ennek megfelelően állítsa be a légkondicionálót. Például, ha csak férfiakkal osztozik egy irodában, és Ön férfi, akkor valószínűleg alacsonyabb hőmérsékletet fog élvezni, mintha nőkkel és férfiakkal közösen, vagy csak nőkkel osztozna az irodában. A nők szeretik a magasabb hőmérsékletet , és még produktívabbak is, míg a férfiak ennek az ellenkezőjét teszik . Ezért mindig olyan kompromisszumot kell találni, amely bár egyik félnek sem fog teljesen megfelelni, de végül mindenki számára egyenlő feltételeket, és különösen az egészséges hűtést biztosít. Hiszen senki sem akarja igazán alacsony szintre állítani a klímát, és ezzel " károsítani " a kollégák egészségét.

Ne cserélje ki a klasszikus szellőzést légkondicionálóra

Bár a légkondicionálás teljesen kiváló, különösen nyáron, az igazság az, hogy  nem helyettesítheti a klasszikus szellőzést . Hiszen az ablakon keresztüli friss levegő mindig jobb az embernek, pusztán azért, mert semmi sem " csalja " el, ezért a nyári hónapokban egyáltalán nem célszerű teljesen klímára cserélni . A klímával is ezért klasszikusan kell szellőztetni, természetesen rövid ideig és intenzíven , hogy a helyiség levegője gyorsan cserélődjön, ugyanakkor a hőmérséklet gyorsan visszaálljon a kívánt szintre. záró.

A rendszeres karbantartás elengedhetetlen

Tévedés lenne azt hinni, hogy a légkondicionáló felszerelésével minden ezzel kapcsolatos aggodalom véget ér. Ahogy fentebb már említettük, gondolni kell a hűtőközegre, következésképpen  a teljes klímarendszer tisztaságára is . Szenvedélyesen telepednek meg benne a por vagy pollen formájú szennyeződések, valamint penészgombák, atkák vagy különféle baktériumok, mikrobák . Ezért a lehető legegészségesebb hűtés érdekében oda kell figyelni a klímaberendezés tisztaságára és  rendszeresen gondoskodni róla . Végtére is, az időszakos tisztítás nem időigényes, és az eredmény megéri - mind egészségbiztonsági szempontból, mind talán magának a légkondicionálónak az élettartamának meghosszabbítása miatt.

istock-1316733108.jpg

Kövesse nyomon, hol vannak a kipufogók

A klímaberendezéseknél nem csak a megfelelő hőmérséklet-beállítás vagy a berendezés tisztán tartása nagyon fontos, hanem az is, hogy milyen irányba fújja a hideg levegőt . Teljesen helytelen például közvetlenül rád vagy egy közeledben lévő személyre, bár a hűvös szellő néha kellemes lehet. A test hosszan tartó hideg „ szél ” hatása megfázást okozhat , melynek veszélyeiről az alábbiakban olvashat. Ezért semmiképpen ne próbáljon meg gyorsan lehűlni hideg szellővel közvetlenül  a légkondicionálóból , hanem inkább engedje át magát egy „ összetettebb ” hűtésnek  a körülötte lévő hideg levegővel . A tested hálás lesz érte.

Ha lehetséges, próbáljon fokozatosan akklimatizálódni 

Ha otthon alacsonyabb a hőmérséklet, mint kint, az mindenképpen nagyszerű, különösen nyáron. Mint már többször említettük, ügyelni kell a viszonylag alacsony belső és külső hőmérséklet közötti különbségre , hogy ne tegye ki testét nagy hőmérsékleti sokknak. Az abszolút legjobb dolog az, ha be tudja állítani például a klímaberendezés időzítését, és aszerint állítja be, hogy hogyan szokott kimenni és hasonlók. Más szóval, ha tudod, hogy minden nap 15 órakor kimész, nem árt beállítani a klímát, hogy indulás előtt bő három órával fokozatosan a külső hőmérséklet irányába állítsa a hőmérsékletet, hogy felkészüljön  . erőszakmentes sétához , és ez nem lesz olyan sokkoló számodra, mint egy 23°C-os lakásból kilépni a forró, 28°C-os utcákra az árnyékban. Röviden: lehet, hogy nincs értelme figyelmen kívül hagyni a légkondicionálók intelligens funkcióit, mint más eszközökben .

istock-1311977472.jpg

A légkondicionáló nem megfelelő használatából eredő kockázatok 

A légkondicionálás helyes használatának alábecsülése – túlzás nélkül – a változatok egész sorában garantált egészségügyi problémákat . Az első, ami valószínűleg mindenkinek eszébe jut,  a külső hőmérséklethez képest túl alacsonyra állított hőmérséklet miatti megfázás , amihez a szervezet már valahogy hozzászokott. Ha a klímaberendezés miatt sikerül megfázni, egy sor probléma fenyeget, mivel erősen legyengül immunrendszere , amit hirtelen leküzdhetnek az alattomos betegségek. És senki sem szeretné a nyarat, amikor  a klímaberendezések a legforgalmasabbak, ágyban tölteni, nem a medence mellett vagy a tengerparton.

A klíma a "klasszikus" betegségek mellett mindenféle izomelzáródást is tud kezelni , természetesen helytelen beállítása esetén is, akár a hőmérséklet, akár a hideg levegő kiáramlás iránya tekintetében. A hideg levegő áramlása az, ami játékosan okozhat izommerevséget , a hát a legérzékenyebb a hidegre. Ugyanakkor kezelésük hosszabb távú is lehet, hiszen a megfázáshoz társulhat például az állandó ülésből fakadó munkahelyi fáradtság, vagy éppen ellenkezőleg, a hajlongás és a nehéz tárgyak kezelése, és így hosszabb időre " fektetni " tud egy személyt. Ezért rendkívül fontos, hogy erre odafigyeljünk. Szerencsére mind betegségekre, mind izommerevségre elég " csak " beállítani a klímaberendezést a megfelelő hőmérsékletre, elvezetni a kipufogógázait, és ha kell, esetleg többet felöltözni.

Legyen óvatos a légkondicionálóval, még akkor is, ha például az irodában használja, ahol naponta sok órát tölt  a számítógép előtt . A klímaberendezés kiszárítja a levegőt , ami sok embernek problémát jelenthet, mind a rosszabb légzés, mind a szemproblémák miatt , mert a száraz levegő sokkal jobban kiszárít, mint az ideális páratartalmú levegő. Ha kíváncsi arra, hogy miért említjük fent a számítógépes munkát, az azért van, mert az emberek kevésbé hunyorognak, amikor a monitort nézik, ami önmagában is kevésbé könnyezi a szemet. A klímaberendezésből kiáramló száraz levegővel kombinálva  ez logikusan növeli az amúgy is viszonylag nagy problémát. A megoldás ebben az irányban a légnedvesítők vagy szemcseppek használata .

A száraz szem, a merev hát vagy a megfázás azonban korántsem az egyetlen veszélye a légkondicionálásnak. Tudtad, hogy ezek is hatással lehetnek a súlyodra , különösen  a súlygyarapodásra ? Tudományos kutatások szerint alacsonyabb beltéri hőmérsékleten a szervezetnek nincs szüksége energiát felszabadítani az izzadáshoz és a hűtéshez, ami egyébként kellene. Ez zsírpárnák képződéséhez vezet  , amelyek viszont a súly növekedésével együtt tükröződnek. Ezenkívül a mesterségesen hűtött szobák hamis éhségérzetet keltenek az emberekben , ami növeli az energiafelvételüket. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az éhségérzetet és így az etetési igényt is a nagy hőmérséklet-különbségek okozzák, akkor valószínűleg mindenki számára világos, hogy a helyiségeket valóban mérsékelten kell hűteni a fenti soroknak megfelelően.

istock-1003476314.jpg

Hasznos funkciók, amelyeket értékelni fog a klímaberendezésekben

Míg néhány évvel ezelőtt a klímaberendezések " csak " hűtöttek és legfeljebb fűtöttek helyiségeket, addig manapság egyes modellek már egy csomó olyan funkciót kínálnak, amelyek jelentősen kellemesebbé teszik a használatát. A mai klímaberendezések legelterjedtebb és leghasznosabb tartozékai közé tartozik  a beépített légpárásító , amely a levegő lehűlése során szárad, amely automatikusan aktiválódik, ha a klímaberendezésben lévő érzékelők azt érzékelik, hogy a páratartalom egy bizonyos határ alatt van. De ennek az ellenkezőjét is megtalálhatjuk a párátlanítós klímaberendezések esetében  , amelyek gondoskodnak a helyiség felesleges nedvességtartalmáról. A különféle üzemmódok és időzítők ma már magától értetődőek , amelyek lehetővé teszik például az ultracsendes éjszakai hűtést vagy a nappali hűtési módok létrehozását. Egyes klímaberendezések még mobilalkalmazásokat is támogatnak , amelyeken keresztül nem csak kezelheti őket, hanem ellenőrizheti a hűtőfolyadék állapotát, a szűrők tisztaságát stb. És ha már a szűrőkről beszélünk, nem szabad kizárnunk a  mosható szűrőkkel felszerelt klímákat sem, amelyek többször is használhatók, és így pénzt takaríthatunk meg. A maximális kényelem és a minimális vezérlési igény elérése érdekében válasszon beépített termosztáttal ellátott klímaberendezést  , amely folyamatosan érzékeli a környezeti hőmérsékletet, és csökkenés vagy ellenkezőleg, emelkedés esetén hűtéssel az előre beállított értékre állítja. vagy újramelegítés.