Magyarország építészeti legjei

 

A legnagyobb alapterületű épület

Vajon hány lakóház férne el Magyarország legnagyobb épületében, csaknem 18 ezer négyzetméteren? A válasz: körülbelül 50. Talán nem nehéz kitalálni, miről van szó: Budapest jelképéről, az Országházról. 1885-ben kezdték meg az építését Steindl Imre terve alapján, és tizenhét évig tartott, amíg kész lett. Ezalatt csaknem 40 millió téglát használtak fel, és félmilliónál is több követ faragtak a falak díszítéséhez! Az eklektikus-neogótikus építmény 268 méter hosszú és 123 méter széles, a kupolánál pedig 96 méter magas. A 10 belső udvar, a 29 lépcsőház és a 27 kapu nyilván nem nagyon kedvez azoknak, akik könnyedén eltévednek. Az Országház ma már a Világörökség része, itt őrzik a Szent Koronát is, és vezetéssel látogatható. 

Magyarország építészeti legjei – 11 elképesztő épület és különleges hely, amit látnotok kell

A Parlament épülete

A legmagasabb épület

A legmagasabb épület Magyarországon jelenleg a Nagyboldogasszony- és Szent Adalbert-főszékesegyház, vagy ahogyan mindenki ismeri: az Esztergomi Bazilika. Az épület a kriptától kezdve a kupolán álló kereszt csúcsáig mintegy 100 méter magas, és ez még nem minden. A Bazilika még egy „leg”-et a magáénak tudhat: 5660 négyzetméteres alapterületével ez az ország legnagyobb keresztény egyházi épülete. Építése több fázisban zajlott, felszentelésére 1856-ban került sor. A Bazilika lenyűgöző látványt nyújt, ahogy a Várhegyen magasodik a Duna partján, és minden fala történelemről mesél. Önállóan is bebarangolhatjátok, de tárlatvezetést is nyújtanak. Ha jó erőben vagytok, másszátok meg a 413 lépcsőt is, hogy a kupolából szétnézhessetek!

 

Magyarország építészeti legjei – 11 elképesztő épület és különleges hely, amit látnotok kell

Esztergomi Bazilika

A legkülönösebb vár

Hogy mit értünk különös alatt? Nem csak a kinézetet, hanem az építés körülményeit is. A nyertes egyértelműen a székesfehérvári Bory-vár, vagy más néven a magyar Tadzs Mahal. Ez a név sokat elárul róla, ugyanis a Bory-vár is a szerelem jelképe. Bory Jenő építészmérnök, szobrász, festő és egyetemi tanár életműve ez, aki felesége iránt érzett mély szerelmét szerette volna kifejezni a kuriózummal. A több tornyú vár 40 évig épült, és lépten-nyomon titkos helyek, izgalmas zugok, és művészeti kincsek tarkítják: több száz szobor, díszkút, mozaik, és festmény található benne. A százoszlopos udvaron körbefutó folyosón olyan történelmi alakok elevenednek meg, mint Álmos vezér vagy Tinódi Lantos Sebestyén, a képtárban pedig többek között Székely Bertalan műveit csodálhatjátok meg. Egy szó, mint száz: a vár a romantika és az építészet kedvelőinek kedvence. Ha létezik mesebeli épület a valóságban – ez az.

 

Magyarország építészeti legjei – 11 elképesztő épület és különleges hely, amit látnotok kell

Bory-vár

A legszebb tér

Igazándiból itt nincs egyetlen jó válasz, a dolog némileg szubjektív, de ha mégis választani kell, mi az egri Dobó István térre voksolunk. Hogy miért? Menjetek el személyesen, és megértitek! A leírás ugyanis nem igazán adja vissza a hely hangulatát. A tér fölé az egri vár impozáns bástyája magasodik, a többi oldalról pedig százéves barokk házak, a Városháza és a minorita templom veszik körbe. A tér közepén Dobó István várkapitány szobra áll, mellette szökőkút csobog vígan, a közelben pedig fák sorakoznak. Nyáron ezek kellemes hűsölést nyújtanak, télen pedig csodás díszkivilágításba öltözik a tér. A hely festői kinézetéhez romantikus, barokk hangulat társul, körülötte pedig középkort idéző utcák kanyarognak a belvárosban. Aki még nem járt itt, az mindenképpen pótolja!   

 

Magyarország építészeti legjei – 11 elképesztő épület és különleges hely, amit látnotok kell

Az egri Dobó tér

Az egyik legrégebbi templom

Több Árpád-korabeli templom is verseng az első helyért, a legnépszerűbbek között van például a Bélapátfalván található templom is. Ez hazánk egyetlen épségben megmaradt romanikus stílusú ciszterci apátsági temploma, melynek építését 1232-ben kezdték meg. Gondoljatok bele: csaknem 800 éves falak állnak ott; mi mindennek lehettek azok tanúi! A nemzetközi szinten is híres műemléket a 14-15. században építették át gótikus stílusúra. Ha szeretnétek beszippantani az élő történelmet, látogassátok meg, már csak azért is, mert páratlan helyen található. Bélapátfalva egy apró, bükki falu vadregényes környezetben, ahol a Lak-völgyi tó és a környező hegyek csodaszép látványt nyújtanak. 

Magyarország építészeti legjei – 11 elképesztő épület és különleges hely, amit látnotok kell

Bélapátfalvai Ciszterci Apátság temploma

A legmodernebb kilátó

Bence-hegyi kilátót nem csak a panoráma miatt érdemes felkeresni, habár az is valami fantasztikus, hiszen az egész Velencei-tó, a Budai-hegység és a Vértes is megcsodálható róla. De maga a kilátó is egy külön látványosság, a modern művészet megtestesülése. A sajátos formájú, színezett betonból készült építmény 20 méter magasan csavarodik a táj fölé, és érdekes módon minden irányból más alakúnak tűnik. A kilátó Kruppa Gábor és Merkel Tamás építészek terve nyomán épült fel és 2018 óta látogatható. Van, aki szerint meghajlott virágsziromra hasonlít, mások szerint kígyófejre vagy szélfútta fára. És szerintetek? 

Bence-hegyi kilátó

A leghosszabb híd

A leghosszabb hídunk egyúttal az egyik legmagasabb is: a Zamárdi és Balatonszárszó között ívelő Kőröshegyi viadukt 1872 méter hosszú, legmagasabb szintje pedig 88 méter. 16 pillér alkotja, melyek közül a legmagasabb csaknem 80 méter. A 2007-ben átadott híd az M7-es autópálya részét képezi, és kész élmény végiggurulni rajta, mert lélegzetelállító kilátást kapunk egyik oldalról a Balatonra, másik oldalról a Somogyi-dombokra. Ha viszont nem a hídon szeretnétek lenni, hanem magára a hídra rálátni, mi sem egyszerűbb: a közelben lévő Kőröshegyi völgyhíd kilátópont a turisták és gyalogosok számára tartogat fantasztikus panorámát az építészeti műremekre. Mellesleg tudtátok, hogy innen az egyik legszebb a balatoni naplemente?

 

Kőröshegyi viadukt

Az egyik legmagasabb építmény/kilátó 

A legmagasabb építmények Magyarországon hivatalosan olyan adótornyok és erőmű kémények, amelyek akár 300 méter körüli magassággal is rendelkeznek, de lássuk be, ezek nem szolgálnak túl sok látnivalóval. Ellenben a Pécsi Tv-torony már izgalmasabb helyszín! 197 méteres magasságával ez az egyik legmagasabb építmény az országban, és mivel az 535 méter magas Misina csúcsán helyezkedik el, így a toronyban egy kicsit úgy érezheti az ember, mintha a világ tetejéről nézne szét. A 75 méteren lévő körkilátóból ugyanis tiszta időben egészen a horvátországi Papuk hegységig, és a Badacsonyig is ellátni! A torony Vízvárdy István, Söpkéz Gusztáv és Thoma József tervei alapján épült a ’70-es években, éspedig 18500 tonna vasbeton felhasználásával. Még elgondolni is sok.

 

A pécsi tv-torony

A legszebb kastély

Megint csak el kell néznetek nekünk egy bizonyos fokú szubjektivitást: nehéz a választás, de a tiszadobi Andrássy-kastély viszi a prímet. Kész mesebeli hely: mintha egy romantikus lovagregény lapjairól elevenedne meg. Nem véletlen, hiszen a soktornyos, neogótikus kastély a lovagi várkastélyok mintájára épült, és feltehetőleg romantikus indíttatásból készült. Állítólag gróf Andrássy Gyula Erzsébet királyné tiszteletére építtette. A kastélyt körülvevő park szintén hozzájárul az esztétikához, a Tisza-közelsége pedig további programokat és látnivalókat nyújt az idelátogatók számára. Bár 2020. november 1-től felújítás miatt zárva, amint ismét megnyitja a kapuit, meg kell néznetek élőben is!

A tiszadobi Andrássy-kastély